You are here Home About Council Mayor & Councillors Councillor contacts & register of interests

Councillor contacts & register of interests

Here are the contact details for each councillor. Here’s a printable version of this page for your reference.
Note: Councillors have social media accounts that they use to express their own personal views and not necessarily those of council. Any councillor that identifies themselves on a social media page as a councillor is bound by the council’s code of conduct policy.

Cr Kerry Hayes
Mayor
M: 0438 828 335
mayor@chrc.qld.gov.au

Register of interest May 2016
Register of interest – November 2017
Register of interest – June 2018
Register of interest – June 2018
Cr Hayes served three terms with the previous Emerald Shire Council from 1997 to 2008, before serving on the newly amalgamated Central Highlands Regional Council from 2008 to 2012.
After a short break from local government, he was elected as mayor in March 2016. Cr Hayes has been the managing director of the Emerald Land and Cattle Company since 1988. His key focus is economic development, controlling costs, effective community engagement and improving liveability across the region.
Cr Hayes has held numerous council board positions for sectors such as the saleyards, vegetation management and the CBD revitalisation and planning. He was also chair of the flood recovery committees in 2008 and 2010.
Cr Gail Godwin-Smith
Deputy Mayor
M: 0400 860 850
ggodwin-smith@chrc.qld.gov.au
www.facebook.com/gail.godwinsmith

Register of interest May 2016
Register of interest May 2016
Register of interest April 2016
Register of interest February 2017
Register of interest December 2017
Register of interest – January 2018
Register of Interest – July 2018
This is Cr Gail Godwin-Smith’s second term with Central Highlands Regional Council and her first as deputy mayor. Coming from a cattle and grain property south of Rolleston, she is passionate about agriculture, education, health, economic development, infrastructure investment and community liveability.
A graduate of the Australian Institute of Company Directors, Cr Godwin-Smith is on the board of the Australian Local Government Women’s Association Qld, a local government board director of the Fitzroy Basin Association and Central Highlands Healthcare Ltd, a ministerial appointment to the board of the Rockhampton Girls Grammar School and the Queensland Great Artesian Basin Advisory Council and a member of AgForce Queensland, the Cattle Council of Australia, Rolleston SES and a volunteer first responder for the Queensland Ambulance Service. 
Cr Paul Bell AM
M: 0418 791 596
pbell@chrc.qld.gov.au

Register of interest May 2016
Register of interest November 2016
Register of interest January 2017
Register of interest May 2017
Register of interest – January 2018
Register of interest – June 2018
Cr Paul Bell AM has served local government for thirty-three continuous years since first being elected in 1985. His local government career includes nine years as mayor, four as the president of the Australian Local Government Association and eight as president of the Queensland Local Government Association.  
Cr Bell has a strong history of board leadership including the health, energy, rail, superannuation and community service sectors. He is chair of the Central Queensland Hospital and Health Service and the Central Highlands Healthcare Ltd Boards and a director of the Central Highlands (Qld) Housing Company.
In 2005, Cr Bell was awarded a Member (AM) in the General Division of the Order of Australia.  He has a Bachelor of Business Administration and is a member of the Australian Institute of Company Directors. His success in developing partnerships with government and private enterprise has seen accelerated investment for roads, water and community infrastructure.
Cr Charlie Brimblecombe
M: 0417 758 819
cbrimblecombe@chrc.qld.gov.au

Register of interest April 2016
Cr Brimblecombe returns for his second term with the Central Highlands Regional Council. Having spent more than 40 years in the area, the Duaringa local is passionate about bringing families back to the region to build strong communities.
With experience working for council as a water treatment plant operator, improved infrastructure and utilities are also a priority for him. Outside of his local government career, Charlie is a volunteer ambulance driver, SES member, a karate teacher and a rural firefighter.
Cr Megan Daniels
M: 0436 629 053
mdaniels@chrc.qld.gov.au

Register of interest May 2016
Register of interest April 2016
Register of interest – July 2016
Register of interest August 2016
Register of interest – July 2017
Register of interest – August 2017
Register of interest – September 2017
Register of interest – December 2017
Register of interest – February 2018
Register of interest – May 2018
Cr Megan Daniels brings a variety of skills and experience to her first-term as councillor. With a Bachelor of Business – Agribusiness, she has a professional profile in the not-for-profit, banking and agribusiness sectors in Queensland and overseas.
Cr Alan McIndoe
M: 0457 944 446
amcindoe@chrc.qld.gov.au

Register of interest July 2016
Register of interest June 2018
Cr McIndoe is no stranger to the spotlight having represented both Queensland and Australia in rugby league. But in 2016 he pulled on a different kind of jersey, representing his community as a first-term councillor. This Emerald man has strong ties to the area having been raised in the area from the age of two and returning after his sporting career 20 years ago. He is a project manager and small family business owner, as well as an experienced life coach and a coach for the Emerald Brothers Junior Rugby League Club. He is also the patron of the Central Highlands Men of League committee. Cr McIndoe is a strong advocate for community wealth and health, primary and secondary industries, and building unity within the region.
Cr Gail Nixon
M: 0419 642 603
gnixon@chrc.qld.gov.au

Register of interest April 2016
Register of interest February 2017
Register of interest – June 2018
Register of interest – July 2018
After 19 years with the Bauhinia Shire Council, twelve as mayor, and eight with Central Highlands Regional Council, Cr Gail Nixon is in her 29th year in local government.
A born and bred Springsure local, Cr Nixon also helps manage her family’s small transport and fuel business. She is treasurer of the Ivy Anderson Age Home Committee, which has raised vital funds for the assisted living complex, and a director of the Central Highlands (Queensland) Housing Company.
She also served as deputy mayor from 2012 to 2016. Cr Nixon’s interests include community, agriculture, health, mental health, aged care, tourism and jobs for school leavers.
Cr Christine Rolfe
M: 0438 444 618
crolfe@chrc.qld.gov.au

Register of interest April 2016
Register of interest November 2016
Register of interest January 2017
Register of interest July 2017
Register of interest May 2018
Register of interest July 2018
Register of interest September 2018
This is the first term for Cr Christine Rolfe, who lives on a cattle property near Springsure. She is heavily involved in local, state and national agri-politics holding positions as board member of Queensland Agricultural Training Colleges, immediate past vice-president and treasurer of AgForce Queensland and past vice-president of the National Farmers Federation.
In her local community she is a member of the Springsure and District Aged Care and has held committee positions on several community organisations.
Cr Rolfe is passionate about education, tourism, agriculture and resource sectors. She is well-versed in corporate governance and has been an elected member of the Central Queensland Regional Committee of the Australian Institute of Company Directors. She is a Commissioner of Declarations and holds qualifications in business and agriculture.
Cr Gai Sypher
M: 0499 322 121
gsypher@chrc.qld.gov.au

Register of Interest – October 2017
Register of Interest – May 2018
Register of Interest – September 2018
Long-time Capella resident Cr Gai Sypher began her second term as a councillor in October 2017. She previously served as a councillor for four years from 2012 and enjoyed an 18-year long career with the Central Queensland University as a community engagement practitioner.

Register for SMS Alerts

Enter your mobile number and we will text you with important local alerts